Zakládáme jezírko

10.08.2011

Pěknou a upravenou zahradu můžeme ještě více zkrášlit a dodat jí romantický nádech založením vlastního jezírka.

Nejdřív je potřeba se zamyslet, jaký druh jezírka chceme založit. Chceme-li v něm chovat ryby, měli bychom jej umístit blízko terasy nebo místa našeho odpočinku, abychom se mohli kochat pohledem na plavající rybky. Přírodnější jezírka by měly být v odlehlejším koutu zahrady.

Důležitým faktorem, který musíme před založením jezírka vzít v potaz, dopad slunečních paprsků. Dobré místo by mělo být na slunci 4-6 hodin denně. Pokud zde slunce svítí delší dobu, je potřeba udělat jezírko hlubší, což zabrání nadměrnému zahřívání vody a rychlému množením řas.

K tomu, abychom mohli jezírko stále obdivovat v celé jeho kráse, je potřeba jej založit daleko od listnatých stromů. Padající listí by mohlo jezírko znečistit a zničit tak výsledek vaší námahy. Správně naplánované jezírko lze postavit snadno a rychle. Nejdřív si musíme vyznačit obrys jezírka a různé úrovně jeho hloubky. Poté je třeba si odměřit příslušný kus geotextilie a fólie k vyložení jezírka. Oba materiály je potřeba naměřit s 15 cm rezervou, aby bylo možné provést přehyb bránící přetečení.

Při kopání jámy je potřeba ihned vytvářet poličky, na které budou vysazeny vodní rostliny. První takovou poličku je doporučeno vytvořit v hloubce 15-20 cm, další pak v hloubce 30-40 cm. Zbývající poličky musí mít lehký sklon směrem ke stěně jezírka, aby nemohly spadnout do vody. K výsadbě rostlin se skvěle hodí kokosové rohože, které jim umožňují dobře se zakořenit. U nejstrmějších stěn můžeme použít speciální kapsy, nabízené v různých barvách a tvarech, které umožní vysadit rostliny na vybraném místě.

Do hotového výkopu nejprve položíme geotextilii, abychom ochránili fólii před kameny, kořeny a jinými prvky, které by ji mohly poškodit. Na geotextilii důkladně rozložíme fólii. Lze použít také fólii s vrstvou drobných kamínku, která dodá jezírku přirozenější vzhled.

Po vyložení jezírka štěrkem a zasazení rostlin začneme napouštět vodu. Jezírko se musí naplnit nejprve do poloviny a teprve, až si fólie sedne a pěkně se vytvaruje, dolít.

Závěrečnou fází je zamaskování vyčnívající fólie. To lze provést velmi snadno – např. obložením fólie kameny a rostlinami podle vlastního gusta.

Přirozená krása vodních jezírek vynikne teprve díky rozmanitému rostlinstvu a chovu okrasných rybek. K tomu, abychom se pohledem na jezírko mohli kochat dlouhá léta, je potřeba zajistit správnou biologickou rovnováhu použitím příslušných filtrů a čerpadel. Velmi atraktivním doplňkem zahradního jezírka je fontánové čerpadlo, které okysličuje vodu a zajišťuje její cirkulaci. Fontány jsou tím krásnější, čím více harmonizují s velikostí jezírka a jeho okolím. Aby fontána vypadala co nejlépe, je potřeba mít na paměti, aby maximální výška vodního sloupce byla rovna nejmenší vzdálenosti od břehu jezírka – množství vody tryskající vzhůru se bude znovu vracet do jezírka.

Jezírko můžeme neustále zatraktivňovat, například úpravami jeho okolí. Nejjednodušším způsobem je dosadit nové rostliny, lze však použít také osvětlení. Způsobů je mnoho a jejich realizace záleží pouze na vašich možnostech a fantazii.

Zpět