Ve světě záclon

19.08.2011

Nové záclony jsou nejjednodušším způsobem, jak změnit vzhled našeho bytu.

Na výběr máme hodně druhů záclon i závěsů. K nejpopulárnějším z nich patří:

  • Žakár – velmi praktický materiál, který nevyžaduje žehlení, pokud je při sušení pověšený.

 

  • Organtýn – zcela průhledná, lesklá a neobyčejně efektní látka . Používá se k výrobě záclon i závěsů.

 

  • Voál – látka vyrobená ze značně stočených vláken, propouští světlo, je ale neprůhledná.

 

  • Markyzet (síťka) – průhledný a lehký materiál s různými velikostmi ok, používaný k výrobě záclon a závěsů.

 

  • Satén – záclonová textilie. Její lícová strana je lesklá a vysoce estetická, zatímco rubová strana je matná. Bohužel se velmi snadno mačká a vyžaduje žehlení, pokud není crashovaná (speciálně strojně mačkaná).

 

  • Taft – Záclonová textilie z hedvábných vláken, hladká, lehce lesklá, vytváří pěkné barevné efekty v závislosti na úhlu dopadu světla a intenzivnosti osvětlení.

 

  • Gipiura – je zakončovací krajka záclon. Žakárové gipiury, jak již napovídá název, jsou vyrobeny žakárovou technikou a mají plochý tvar, zato krajkové jsou velmi exkluzivní s viditelným trojrozměrným efektem vzoru.

 

Před nákupem si musíme uvědomit, kolik světla dopadá do našeho pokoje. Do místnosti s okny na sever a východ dopadají sluneční paprsky velmi málo, proto je potřeba zvolit jemné a vzdušné látky (např. organtýn nebo voál) které pustí do pokoje hodně světla. Opačně postupujeme u místností s okny na jih nebo západ. Zde musí být záclony z hrubších materiálů, aby chránily před nepříjemnými paprsky.

Při výběru záclon má obrovský význam barva látek: studené barvy (modrá, zelená) dělají pokoj opticky větším a prostornějším, zatímco teplé barvy (červená, oranžová, žlutá) jej zateplují, ale zároveň opticky zmenšují. Přírodní barvy přinášejí pocit bezpečí, pastelové pocit lehkosti a výjimečnosti, bílá pak pocit elegance a jednoduchosti.

Při výměně záclon musíme pamatovat na to, aby charakter nové dekorace okna ladil s ostatním vybavením pokoje.

Před nákupem záclony si musíme důkladně zjistit její rozměry. Výška záclon se má měřit od konce žabky do místa, kde má končit. Standardně se používají tři délky záclon: k parapetu, těsně pod parapet a na podlahu. Při výběru šířky záclony je potřeba řídit se poměrem šířky záclony ke garnýži. K tomu, aby záclona dobře vypadala, musí být dvakrát, někdy až dvaapůlkrát širší než garnýž, na které má viset.

Zcela jinak je to s měřením závěsů. Ty mají obvykle svou pevnou šířku – je proto potřeba vybrat jednu z nabízených a uvést pouze délku.

Zpět