Výběr správné matrace

10.08.2011

Pokud jde o kvalitu našeho spánku, má výběr správné matrace zásadní význam. Při výběru bychom se neměli řídit jejím vzhledem, nýbrž funkcí a vlastnostmi. Předtím, než matraci koupíte, je potřeba si na ni lehnout, abyste zjistili, jak reaguje na tlak vašeho těla. Sedat si na matraci je chyba!

Správná matrace nesmí být ani příliš měkká, ani příliš tvrdá. Musí být dobrou podpěrou pro přirozené křivky našeho těla. Příliš tvrdá matrace způsobuje utlačování cév a napětí ve svalech. Příliš měkká matrace se pod námi propadá, způsobuje deformaci páteře a následné bolesti zad.

Trvanlivost a vlastnosti matrace závisí na materiálu, z něhož je vyrobena. Mezi nejpopulárnější druhy patří pružinové matrace – bonellové nebo taštičkové. Bonellové, podle druhu ochranné vrstvy, mohou být buď tvrdé, nebo měkké. Počet závitů určuje pružící schopnost a tloušťku matrace. Taštičkové matrace mají pružiny umístěny ve speciálních taštičkách. Poněvadž pružiny nejsou vzájemně propojeny, pracuje každá z nich zvlášť, a tím se matrace snadno přizpůsobí tvaru těla.

Dále existují latexové matrace. Ty jsou velmi elastické a vlivem tělesné hmotnosti nedochází k jejich deformaci.

Dalším druhem jsou termoelastické matrace. Ty se vyznačují tím, že vlivem tělesné teploty se pěna přizpůsobí tvaru ležící osoby a tím nevyvíjí takový tlak na krevní cévy.

Ideální je koupit na matraci potah, který umožňuje dbát o čistotu matrace, a také ji obracet, což zvyšuje její životnost. Potahy jsou vyrobeny většinou z bavlny, která je vysoce prodyšná a absorbuje tělesné tekutiny.

Velmi důležité je také vybrat správný rošt pod matraci. Kromě jednoduchých, standardních vzorů jsou na výběr také rošty, které můžeme dle potřeby regulovat (ručně nebo pomocí dálkového ovládání).

Pokud vybraná matrace splňuje všechny naše požadavky, můžeme se těšit na kvalitní spánek a odpočinek.

Zpět