Pokládání mozaiky

09.08.2011

Mozaika je dokonalým materiálem, kterým lze zpestřit koupelnu nebo kuchyni. Díky atraktivním barvám a zajímavému vzhledu můžeme s její pomocí vytvářet zajímavá aranžmá interiérů. Malinké díly jsou vzájemně spojeny síťkou nebo speciálním papírem, což značně zjednodušuje práci. Lepení mozaiky však přesto vyžaduje základní znalosti z oblasti obkladových materiálů a obrovskou pečlivost.

Mozaika je ideální materiál pro povrchovou úpravu všelijakých zakřivených ploch, oblouků a jiných nestandardních hran. Na vypouklém povrchu se značně zvětšuje mezera mezi prvky obkladu a mezery jsou viditelnější, u vpadlých ploch je situace opačná. Zde je ideálním řešením použít lepidlo s delší dobou schnutí, které nám umožní upravit a správně nastavit šířku mezer.

Před zahájením lepení je potřeba dobře si rozvrhnout umístění mozaiky, abyste se vyhnuli zbytečnému a časově náročnému řezání materiálu, které není vůbec snadné a vyžaduje odborné dovednosti a profesionální nářadí.

Důležitá je také správná příprava podkladu. Ten musí být ideálně rovný. Mozaika se lepí na tenkou vrstvu lepidla, protože silná vrstva by mohla způsobit zapadání jednotlivých elementů. Při napojování mozaiky na jiné obkladačky je potřeba vyrovnat rozdíl mezi obklady, aby se nacházely v jedné rovině.

Závěrečnou etapou je spárování. To lze zahájit nejdříve 24 hodin od uložení mozaiky. Po ukončení lepení a všech úpravách šířky mezer se celý obklad jemně dotlačí pomocí polystyrenového hladítka. Tuto činnost je potřeba provádět velmi opatrně, abyste si nezničili výsledek vaší práce.

Zpět