Péče o zahradní nábytek

09.08.2011

Zahradní nábytek je po dlouhou dobu vystaven nepříznivým povětrnostním podmínkám. Je vystaven slunci, větru i dešti, proto se velmi rychle ničí. Aby si co nejdéle uchoval svou krásu, je potřeba jej ošetřovat speciálními prostředky.

 

Jak chránit zahradní nábytek?

V současné době je na trhu k dostání mnoho produktů sloužících k ošetřování zahradního nábytku Ty chrání dřevo různými způsoby.

Impregnační prostředky chrání proti plísním a příliš velkou nasákavostí. Používají se na surové dřevo. Dobré jsou také impregnační přísady s přídavkem vosku. Ty by však neměly být používány jako horní vrstva, protože nechrání dřevo proti atmosférickým vlivům. K tomu, aby nám zahradní nábytek soužil dlouhá léta, je potřeba natřít jej po impregnaci dalším ochranným prostředkem.

Zahradní nábytek lze chránit také lakem. Lak se používá jako doplňková ochrana po impregnaci. Díky použití laku se povrch stává hladký a matný nebo lesklý – v závislosti na použitém laku. Postupem času se lak začíná loupat – tehdy je potřeba dobře odstranit starou vrstvu a nanést novou.

Zahradní nábytek lze chránit také pomocí oleje, kterým lze konzervovat každý druh dřeva. Olej vytváří na povrchu film, který chrání dřevo proti vlhkosti a nečistotám. U dřeva chráněného pouze olejem, je nutno nátěr obnovovat jednou ročně.


Jak odstranit nečistoty?

Aby mohl být nábytek ozdobou naší zahrady, je potřeba jej pravidelně čistit. Tmavé skvrny mohou být příznakem plísně. Nejlepším řešením je vyčistit nábytek správným prostředkem. Lze jej také umýt vodou s jádrovým mýdlem, a pokud tyto způsoby nepomáhají, je potřeba infikovanou plochu vyčistit jemným brusným papírem. Po použití papíru je nutné povrch ošetřit, aby se zabránilo dalšímu šíření plísní.
 

Jak skladovat dřevěný nábytek?

Po skončení sezóny je potřeba se postarat, aby byl nábytek uložen na správném místě. Nábytek nelze uložit na suchém a teplém místě, protože by dřevo mohlo vysychat. Nejideálnější jsou chladné, větrané prostory, které dřevo ochrání proti mrazu a vlhkosti.

Dřevěný nábytek nelze přikrývat fólií – vytvořili byste tak ideální podmínky pro vznik plísní. Pokud je přikrytí nábytku nezbytně nutné, je potřeba použít prodyšný materiál.

 

Zpět