Péče o kožený nábytek

10.08.2011

Jak pečovat o kožený nábytek?

 

Správně ošetřený kožený nábytek je elegantní ozdobou každého bytu. Díky přirozeným vlastnostem kůže nám může sloužit dlouhé roky. Postupem doby získává nábytek na kráse a kvalitě. Ale k tomu je potřeba dodržet několik důležitých zásad.

Nábytek nesmí být vystaven přímému slunci, protože kůže bledne. Neměl by také stát v blízkosti radiátoru – přílišné teplo způsobuje vysychání a praskání kůže.

K tomu, aby nábytek neztratil svou krásu, je potřeba jej správně ošetřovat. Kůže je přírodní materiál a vyžaduje správnou vlhkost a ošetřování. Nejjednodušším způsobem je utírat nábytek suchým hadříkem, nejlépe flanelovým, a tak jej chránit proti prachu.

Skvrny je nejlepší odstranit papírovým ručníkem nebo hygienickým ubrouskem. Nelze dopustit, aby se skvrna stihla vsáknout. Naopak mastné skvrny je potřeba přetřít suchým hadříkem a nechat vyschnout. Tuk by se měl vsáknout do kůže a nezanechat žádné stopy. Mastné skvrny v žádném případě nečistěte vodou.

Podle toho, jak často je nábytek používán, musí být 2-4 ročně provedeno jeho generální čištění a ošetření. Při čištění věnujte zvláštní pozornost opěradlům a opěrkám na ruky, čili místům, která jsou v kontaktu s lidskou pokožkou a jsou nejvíc vystavena nečistotám. K mytí lze použít měkkou houbičku, která se skvěle přizpůsobí struktuře každého nábytku. Jako čisticí prostředek lze použít pěnu, která skvěle penetruje všechny ohyby a póry v v kůži.

Po vyčištění je potřeba kůži ošetřit speciálním krémem, který jí zajistí správnou ochranu. Krém vytvoří tenký film, díky němuž voda a jiné látky zůstanou na povrchu a nevsáknou dovnitř kůže. Krém nanášejte měkkým hadříkem na celou plochu, se zvláštním důrazem na místa, která byla čištěna

Než začnete nábytek opět používat, ujistěte se, že kůže po ošetření již stačila vyschnout.

Zpět