Lepení polystyrenových kazet

19.08.2011

Stropní kazety jsou velmi dobrou a snadno použitelnou volbou pro dokončovací práce na stropu vašeho bytu. Na trhu je k dostání několik typů kazet s širokou paletou vzorů.

Nejpopulárnější druhy kazet:

  • lisované – nejlevnější kazety s omezeným množstvím vzorů. Jak již napovídá název, byl vzor na kazetu vylisován a kazety se lepí vedle sebe.

  • vstřikované – nejzajímavější kazety s širokou nabídkou vzorů. Jsou o hodně silnější než lisovaná a nabízejí se zámkem nebo bez něj.

  • extrudované – od obvyklých kazet se liší svým povrchem, který je hladký, ale má zajímavé vzory – např. strukturu dřeva nebo mramoru. Tyto kazety jsou barveny speciálními barvami odolnými proti otěru a chránícími proti škodlivému vlivu slunečního záření.

 

Jak pokládat kazety:

Stropní kazety lepíme na tvrdý, suchý a hladký podklad. Může to být suchá malta, sádrokarton nebo dřevo. Podklad musí být čistý, odmaštěný a zbavený staré barvy či tapety.

Před zahájením montáže si na strop nakreslíme dvě vzájemně kolmé rysky a lepení zahájíme od středu stropu (průsečíku rysek). Speciální lepidlo se nanáší v malém množství bodově na kazety. Po nanesení lepidla je potřeba přitlačit kazetu ke stropu tak, aby došlo k jejímu správnému přilnutí. Poslední řadu kazet je potřeba seříznout, aby kazety dobře zapadly.

 

Polystyrenové dokončovací prvky:

Elegantním dokončovacím prvkem stropních kazet jsou polystyrenové lišty, které kromě dekorativní funkce také maskují uřezané konce kazet. Lepení lišt je potřeba začít v rohu místnosti a konce lišt zde seříznout pod potřebným úhlem. Pro zamaskování spojů mezi jednotlivými lištami je dobré nanést na tyto spoje malinkou vrstvičku sádry, po vyschnutí obrousit velmi jemným brusným papírem její přebytek a povrch vyhladit.

Jiným dokončovacím prvkem jsou rozety. Stejně jako kazety, i ony jsou nabízeny v mnoha vzorech a plní zároveň estetickou i krycí funkci, díky čemuž lze v místnosti vytvořit neopakovatelnou atmosféru.

Před montáží rozety je potřeba demontovat zavěšené světlo a odpojit elektroinstalaci. Práci vám značně usnadní to, pokud si rozetu na strop nejprve jemně obkreslíte. Na vnitřní stranu rozety naneste lepidlo a rozetu umístěte do vyznačeného políčka. Poté ji lehce dotlačte, aby došlo k přilnutí rozety ke stropu.

 

Jak pečovat o kazety?

Kazety lze čistit jak na sucho (měkkým hadříkem), tak i na mokro. Zejména bílé kazety, které nemají hladký povrch, jsou vystaveny různým nečistotám. Dobrým způsobem, jak dodat kazetám estetický vzhled, je vymalovat je vodouředitelnými barvami.

Zpět